SON DAKİKA
haberL haberR

Şeker hastalarına ilaç gibi gelecek

15.08.2012 07:00  

Türkiye’de ilk defa şeker hastalığını ameliyatla tedavi eden Doç. Dr. Alper Çelik, ilaç ve insülinlere yıllık 5 milyar dolar harcadığımızı söyledi.

Şeker hastalarına ilaç gibi gelecek
Çelik, “Sağlık Bakanlığı bir yazı göndererek ameliyatın detaylarını istedi. Umuyorum ki ameliyat ilerleyen dönemlerde SGK kapsamında yapılır” dedi.

Şeker hastalığını ameliyatla tedavi eden Cerrah Doç.Dr. Alper Çelik, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dünyada diyabet sıklığında adeta bir patlama yaşandığını belirten Çelik, diyabetli kişi sayısında yüzde 300’lük artışların söz konusu olduğunu söyledi.

Çelik, “Ülkemizde ilaç ve insülinlere yani metabolik sendromun medikal tedavisine yıllık 5 milyar dolar harcanıyor. Yaptığım ameliyat diyabeti ortadan kaldırıyor. Kişi sağlığına kavuşup, istediğini yiyebiliyor. Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir yazı göndererek ameliyatın detaylarını istedi. Umuyorumki ameliyat ilerleyen dönemlerde SGK kapsamında yapılır” dedi.

DÜNYADA 8 KİŞİDEN BİRİ

Tip 2 diyabete ameliyatla kesin çözüm sunan ve metabolik cerrahi olarak adlandırılan ‘İleal interpozisyon’u dünyada uygulayan 8 cerrahtan biri olduğunu hatırlatan Çelik, bunun bir obezite cerrahisi olmadığını kilo problemi bulunmayan hastalara da uygulanabileceğini belirtti.

Dr. Çelik, “Yani ciddi kilo problemi olmayıp standart tedavilerle kan şekerini kontrol altına almak isteyen hastalara ameliyatlı çözümdür” dedi.

Çelik, bugüne kadar 260’ın üzerinde hastayı ameliyat ettiklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Tedavi ettiğimiz bu insanlar her yolu denemiş, artık organ hasarı başlamış ve çözümsüz olduğunu düşünen insanlardan. Ayrıca hepsi damar tıkanıklığı olan ve başka hastanelerde dişine bile dolgu yapılamayanlardan oluşuyor. Onlar içinbu işhayatkurtarıcı bir ameliyat.Nitekim ameliyat olan hastalar ameliyattan 3-4 ay sonra her istediğini yiyebiliyor.” Çelik ameliyat başarısının yüzde 90’larda olduğunu da sözlerine ekledi.

SAĞLIK MALİYETİ DÜŞÜYOR

Bu ameliyatların uzun vadede sağlık maliyetlerini de düşüreceğini belirten Çelik şöyle devam etti: “Diyabet hastaları pek çok defa ameliyat olurlar. Kalpten, gözden, ayaktan ve özellikledeböbrekten. Bu ameliyat diğer ameliyatların da gereksinimini ortadan kaldırıyor. Yani pek çok sağlık kalemininmaliyeti düşüyor. Dolayısıylamilyarlarca dolar cebimizde kalıyor. Ben bunları anlatarak ‘Kral Çıplak’ diiyorumve böylece bir farkındalık yaratmak istiyorum.”

Bu ameliyat nasıl yapılıyor?

Ameliyatın 3 temel aşaması bulunuyor. Bunlardan ilki mideye uygulanan bir tüp tedavisi. İkincisi mide ile onikiparmak bağırsağı arasındaki bileşkenin kapatılmasıdır. öylece mideninsolüst dış kısmıile onikiparmak bağırsağı arasında bağlantılar kapatılıpmideninyönü aşağıya çevriliyor. Üçüncüsü ise incebağırsağın başlangıç ve son bölümlerinin yer değiştirmesi.

Yaklaşık 4-4,5 saatsüren operasyon sonrası hasta ilk geceyi yoğun bakımda geçiriyor. Uyandıktan hemen sonra da kişi su içmeyeertesi gün de yemek yemeye başlayabiliyor.

'İlaç firmalarından tehdit aldım'

Cerrah Doç. Dr. Alper Çelik bir dönem ilaç firmalarından tehdit aldığını söyledi. Çelik, “Şu anda öyle bir tehdit almıyorum. Ama zamanında olmuştu. Bunun için herhangi bir hukuki yola da başvurmadım. Yaptığınız her işin bir sonucu var” dedi.

NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Hep beraber bir kampanya baslatalim bakanlik sgk kapsamina alsin bu tur ameliyatlari hem obezite hem diyabet hemde hastalik dolayisi ile diger zastaliktan kurtuluruz devlette kar eder
Misafir - 19:42, 04 Ocak 2015 Pazar
kesinlikle tip 2 diyabet hastalığını tedavi eden bir ameliyat. yüzlerce hasta bu ameliyat sayesinde sağlığına kavuşmuştur.doktorumuzun internet sitesi www.metabolikcerrahi.com buradan bilgi alabilirsiniz.
Şeker Hastalığı Ameliyatı - 13:07, 16 Ağustos 2012 Perşembe
evet dr aydın bune kıskançlık.dünyada yapılan bilinen yöntemdide neden uygulamadılar uygulamadınız.onca insan hayatını hiçe sayarak suç işlediniz öyleyse.ama doç dr insanlığını gösterip bunu yapıyor ve yapılabildiğini hayat kurtardığını belgeliyor.yuhh dr aydın gibilere, helal olsun doç.dr.alperlere
Kıskanma Dr.Aydın...Sende yap seninde olsun! - 17:52, 15 Ağustos 2012 Çarşamba
doktor bey hastaları yanlış yönlendiriyor, bu ameliyat zaten dünyada yapılan bir ameliyat, ancak diyabet hastalığının tedavisi bu kadar kolay değil, bağrısak peristaltizminin yönünü değiştirriseniz bu size sadece alınan gıdaların emilimini etkiler oysa diyabet hastalığının nedeni pankreastan insülin
Dr.Aydın - 16:24, 15 Ağustos 2012 Çarşamba
şeker hastasıyım ama ne param nede gelebilirim ne yapabilirim
şaban sancar - 13:25, 15 Ağustos 2012 Çarşamba
ileri tıp birçok hastalığı bertaraf edecek düzeyde ancak ilaç kartelleri buna fırsat vermiyorlar.ilaç taki kazanç silah sanayisinden daha fazla o nedenle bu sömürü böyle devam eder.derdi veren allah dermanıda vermiş ama zalim kapitalizm kollarını sarmış birkere müsade etmiyor.
HÜSAMETTİN - 12:33, 15 Ağustos 2012 Çarşamba
demekki ilaç firmaları tehdit ettiyse iş ciddidir. önem verilmeli.
mehmet - 10:50, 15 Ağustos 2012 Çarşamba
bu ülkenin çok değerli evlatları var ve bunlar bu ülke için can sipare çalışıyorlar? yaptığı buluşlarla yabancı sermeyenin ülkemizdeki etkisini kıran mke tübitak gibi mühendisler şüpheli intihar ve kazalarda ölüyor.bu arkadaşımızında devlet korumasına alınmasında büyük fayda var.onlara ihtiyaç var?
HAKAN - 10:14, 15 Ağustos 2012 Çarşamba
bu doktora sahip çıkmayan devlet hainidir. derhal doçentimize gerekli ilgi ve alaka gösterilip tekniğini asistanlara bol bol öğretmesi sağlanmalıdır.derhal derhaaaaal.
TC.VATANDAŞI - 09:57, 15 Ağustos 2012 Çarşamba
doktor beye helal olsun. kendisini ayakta alkışlıyorum. bizim böyle insanlara ihtiyacımız var. işte sorgulayıcı bir insan. yani dyabet i incelemiş, nedenlerine bakmış ve ilaç tedavisi dışında ben bunu başka nasıl önleyebilirim diye düşünmüş ve bulmuş. helal olsun. inşallah doğruluğu teyid edilir
mavi - 09:15, 15 Ağustos 2012 Çarşamba
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın